Foto Galeri WebTV

12 Ekim 2019 Cumartesi  10:13
Mantar Üretimine ‘Saman’ Darbesi
Beyaz altın adı verilen kültür mantarında Türkiye’nin ihtiyacının önemli bir kısmını tek başına karşılayan Korkuteli ilçesinde üretici saman fiyatlarından dert yanıyor.
 Paylaş
QR Kodu
 

Antalya’nın Korkuteli ilçesinde, mantar üretiminde kullanılan kompostun ana hammaddesi olan saman Batı Akdeniz Bölgesi'nde yetersiz kalınca, Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinden temin edilmeye başlandı. Türkiye'nin en büyük kültür mantarı üreticilerinden ve toplam saman üretiminin de yaklaşık yüzde 10'unun kullanıcısı olan Ersanlar Grup firmasının sahibi Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Ersan, samanın tonu 50 lirayken, nakliye, yükleme ve bağlama fiyatları maliyetinin yaklaşık 500 lira olduğunu açıkladı.

 

BATI AKDENİZ'DE ÜRETİMİ DÜŞTÜ

Türkiye'de yıllık saman üretim miktarının 200- 300 bin ton civarında olduğunu belirten Süleyman Ersan, Batı Akdeniz ve çevre bölgelerde samanın yetersiz kaldığını söyledi. Türkiye'de arazilerin bölünmesiyle tarlaların küçülmesi ve ölçek sorunları nedeniyle özellikle Batı Akdeniz ve çevresinde hububat ekiminin düştüğünü belirten Ersan, bölgeden saman ihtiyacı karşılanamadığı için Güneydoğu ve Doğu Anadolu illerinden temin ettiklerini dile getirdi.

 

İÇ SAYFA

Türkiye’nin Mantar ihtiyacının yüzde 50’den fazlasının karşılandığı Korkuteli  ilçesinde mantarcılar saman fiyatları ve enerji maliyetlerinden dertli. Yılda 20 bin tonu aşkın mantar üretimi yapılan ilçede mantar üretimini başlatanlardan Süleyman Ersan, mantarda en büyük gider kalemlerinin saman ve enerji maliyetleri olduğunu söyledi.

TARLADA 50, EVE GELDİ 550

Güney Doğu’dan tonunu 50 liraya aldığı samanı Korkuteli’ne bağlama ve nakliye maliyeti ile birlikte 550 liraya getirdiğini açıklayan mantar üreticisi ve Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Ersan, “Samanın bağlaması ve nakliyesi oldukça yüksek. Geçen seneye göre saman işi yapanlar hiç para kazanmadı bu sene. Bizim de maliyetlerimiz oldukça arttı” dedi.

 

ÜRETİMİN HAM MADDESİ

Samanın mantar üretiminin ham maddelerinden biri olduğunu açıklayan Ersan, “Mantar üretiminde mantarın yetiştirildiği kompost; saman ve tavuk gübresinden yapılır. Mantardaki en büyük gider kalemi saman ve enerjidir. Saman bu bölgede yeterli seviyede yetişmediği için Türkiye’nin bir çok yerinden saman alıyoruz. Türkiye’de üretilen 300 bin ton samanın yüzde 10’unu ben alıyorum. Fakat motorine gelen zamların da etkisiyle aldığımız samanı 11 kat daha fazla ödeyerek buraya getiriyoruz” diye konuştu.

HUBUBAT YERİNİ SERAYA BIRAKTI

Akdeniz bölgesinde bir zamanlar hububat yetiştiriciliğinin yaygın olduğunu be nedenle saman üretiminin de yapıldığını açıklayan Ersan, şöyle konuştu: “Bu bölgede buğday ekimi yetersiz. Bunun bir nedeni tarlalarda ölçek sorunu olması. Tarlalar miras yoluyla bölüşüldüğü için gittikçe küçüldü. Bir de ülke genelinde buğday, arpa gibi hububat üretiminden uzaklaşıldı. Hububat üretimi artık yerini bölgemizde seraya bıraktı.”

6 BİN KİŞİ GEÇİMİNİ SAĞLIYOR

Korkuteli’nde 25 yıldır yapılan mantarcılık bölgenin kalkınmasında büyük rol oynuyor. Türkiye’nin mantar ihtiyacının yüzde 50’sinden fazlasını karşılayan ilçede hemen her evin altında mantar yetiştiriciliği yapılıyor. Bölgede 6 bini aşkın kişi geçimini mantar üreterek sağlıyor.

 

 

 

 
 

 

 

 

Toplam Çözüm Ekibi Beğiş Mahallesinde
Korkuteli Belediye Başkanı Ömer İşlek tarafından başlatılan “Toplam Çözüm Ekibi”...
01.11.2019 (0)
Cumhuriyet Kutlamaları Başladı
Korkuteli’nde Cumhuriyetin 96.yıl dönümü kutlamaları başladı. 29 Ekim Cumhuriyet...
29.10.2019 (0)
Kaymakam Çimşit, “Var gücümüzle çalışarak
Kaymakam Çimşit, “Var gücümüzle çalışarak Cumhuriyetimizi sonsuza kadar payidar ...
29.10.2019 (0)
Cumhuriyet Bayramı, Törenlerle Kutlanacak
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm ülke genelinde olduğu gibi Korkuteli’nde de bugün...
29.10.2019 (0)
Başkan Sarıcalar’dan ‘Cumhuriyet Bayramı’ mesajı
Saadet Partisi İlçe Başkanı Yusuf Sarıcalar, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyl...
29.10.2019 (0)
Sancaktar’dan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı
Ak Parti Korkuteli İlçe Başkanı Kemal Sancaktar, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dola...
29.10.2019 (0)
Ülkü Ocakları İl Başkanı Yeşildal, Başkan İşlek’i
Antalya Ülkü Ocakları İl Başkanı Ünsal Yılmaz Yeşildal ve İl yönetimi Korkuteli ...
25.10.2019 (0)
Başkan İşlek’ten Parkomat Açıklaması
Korkuteli Belediye Başkanı Ömer Niyazi İşlek, Büyükşehir belediyesi ile yapılan ...
25.10.2019 (0)
Toplam Çözüm Ekibi Mamatlar Mahallesinde
Korkuteli Belediye Başkanı Ömer İşlek tarafından başlatılan “Toplam Çözüm Ekibi”...
23.10.2019 (0)
Belde Belediyeler Tekrar Hizmete Açıldı
Korkuteli Belediye Başkanı Ömer Niyazi İşlek, Seçim zamanımızda söz verdiği ve p...
23.10.2019 (0)