Foto Galeri WebTV

30 Ocak 2019 Çarşamba  12:23
Pazar Cayır Cayır Yanıyor
Türkiye genelinde etkili olan soğuk ve olumsuz hava koşulları pazar tezgâhlarını vurdu. Tarladan çıkan ürün miktarının az olması fiyatları neredeyse 3’e katladı. Korkuteli’nde Taze Fasulye 15 TL ile p
 



Paylaş
QR Kodu
 

ADEM DURMAZ

Son günlerde yaşanan olumsuz hava koşulları en çok pazarları ve mahsulleri etkiledi. Özellikle Kumluca, Finike, Demre, Kaş, Kemer ve Antalya’da etkili olan hortum ve rüzgar nedeniyle fiyatlar 3’e katladı.

Hava şartları ürünlerin zamanında toplanmasını ve tezgahlara ulaşmasını geciktirdi. Ülke genelinde yaşanan fiyat artışı Korkuteli’nde de tezgahlara yansıdı. Pazarda biber 12, Domates 8, Patlıcan 13, Kabak 8, Salatalık 6, Ispanak 10, Soğan 5, Patates 4, Havuç 4, Turp 4, Marul tane 4,       Pırasa 7, Taze Fasulye 15,Kereviz 6, limon, Portakal ve mandalina 2,5 TL’den

satılırken, sabahın erken saatlerinde tezgahlarını açan pazar esnafı öğle saatlerine kadar alıcı bulamıyor. Fiyatları gören vatandaşlar da ya yarım kilogram alıyor ya da sadece bakıp geçiyor.

Korkuteli Kapalı Pazarı esnaflarından İlhami Taş, pazardaki fiyat artışını hava koşullarından dolayı ürünlerin az olmasına bağladı. Taş, “son zamanlarda Antalya ve çevresinde yaşanan fırtına ve hortum nedeniyle fiyatlar katladı. Özellikle esnaf olarak bunun üstesinden gelmek, şu son zamanlarda çok zor. Özellikle son günlerde Sahilde yaşanan sel vs. doğal afet vurduğu için mal oralardan temin edemiyoruz artık” dedi.

Pazarlarda fiyatların yükselmesi nedeniyle alışverişin oldukça azaldığını belirten İlhami Taş, “Ancak medyana gelen sorunu bizden kaynaklı değil. İster istemez tabi müşterilerden inanılmaz derecede tepki görüyoruz ama bu bizden kaynaklı bir durum değil. Bu tamamen başta da söylediğim gibi malın kıtlığından oluşan bir durum. Tüketiciden tabi ki tepki görmemiz, fiyatların yüksek olması yani biraz tepki gösteriyor. Sürüm yani satışlarımız inanılmaz derecede azaldı. Fiyat yüksekliğinden ötürü, talep azaldığından ötürü yani malın yokluğu bundan ötürü biz esnaf olarak çok yüksek fiyatlara ister istemez mal temin etmek zorunda kalıyoruz. Aldığımız malı da elimizden çıkarmak çok zor oluyor” dedi.

FİYATLAR 3’E KATLANDI

Pazarcı esnaflarından Adem Erdoğdu ise pazarda satılan ürünlerin fiyatlarının eskiye göre neredeyse 3’e katlandığını belirterek, “Geçen sene hava şartları sıcak gidiyordu. Mevsim normallerine göre hava şartlarından dolayı bu şekilde yüksekti. Ama bu sene böyle değil. Son zamanlarda sahilde meydana gelen doğal afet fiyatların yükselmesine neden oldu.

 Bu Cenab-ı Allah tarafından gelen felaketlerle ilgili. Bir taraf sel altında kalmış, bir tarafın seralarını hep sel götürmüş, bir tarafı su altında kalmış. Marul tarlaları, ıspanak tarlaları toplayamıyorlar, getiremiyorlar.

Pazarda alışveriş yapan Ramazan Çetiner isimli vatandaş ise, Bu hafta Pazar ateş pahası. Baktım fiyatlar neredeyse 3’e katlamış. Bu hafta portakal ve mandalina aldım. Evde Tarhana, Bulgur ve Kuru fasulyeye talim” dedi. 

 
 

 

 

 

İngiltere ve Ukrayna nar ihraç ediyoruz
Son yıllarda hem ekim alanları artan Nar, tüccarlar tarafından Avrupa’ya ihraç e...
7.01.2020 (0)
Korkuteli Yöresel Ürünleri Ankara'da Sergilendi
S.S. Korkuteli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Ankara’da Ticaret Bakanlığı tarafı...
9.12.2019 (0)
Şeker Pancarında Yüksek Rekolte Yüzleri Güldürdü
Pancarın Gözbebeği Osmankalfalar ...
27.11.2019 (0)
Pazarda Hamsi Satışları Arttı
Havaların soğumasıyla birlikte, Korkuteli’nde balık yoğun ilgi görüyor. Salı ve ...
10.10.2019 (0)
Mantarhane Kurmak İsteyen Üreticilere Kırsal Kalkı
Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Muratpaşa İlçesinde Mantar Yetiştiriciliği...
9.10.2019 (0)
Dereköy Kayısısı İhracatta
Korkuteli’nde hasadına başlanan kayısıda yeni sezonun ilk ihracatı Rusya’ya gerç...
3.08.2019 (0)
Üretici Köylü Pazarı Açıldı
Korkuteli Belediyesi tarafından kurulan “Üretici Köylü Pazarı” açıldı. Hafta son...
8.07.2019 (0)
Gram Altın Çeyrek Altının Yerini Aldı
Düğünlerde artık çeyrek altın yerine gram altın tercih edilmeye başlandı. Yaz ay...
24.06.2019 (0)
Yazır’da Dere Taştı, Bahçeler Ve Seralar Su Altınd
Korkuteli’ne bağlı Yazır Mahallesinde Kargalık deresinden gelen derenin taşması ...
12.06.2019 (0)
Kozalaklar Köylüye Ekmek Kapısı Oldu
Korkuteli’nde çam tohumu temini için başlatılan kozalak toplama çalışmaları, köy...
12.06.2019 (0)