Foto Galeri WebTV

21 Mayıs 2019 Salı  11:28
“Süt Üretiyoruz Ancak Tüketmiyoruz”
Korkuteli Süt Üreticileri Kooperatifi Başkanı Fahrettin Kır, Türkiye’nin süt üretiminde dünyanın ilk 10 ülkesi arasında yerini aldığını buna rağmen kişi başına süt tüketiminin Avrupa ülkelerinin dörtt
 Paylaş
QR Kodu
 

ADEM DURMAZ

Korkuteli Süt Üreticileri Kooperatifi Başkanı Fahrettin Kır,  21 Mayıs Dünya Süt Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, çocuklukta beyin ve kemik gelişimi, büyüme hormonlarına etkisi, yaşlılıkta ise kalsiyum kaynağı olması bakımından sütün önemli bir besin maddesi ve protein kaynağı olduğunu dile getirdi. 
Süt tüketiminin yaşı olmadığını ifade eden Kır, “Süt ve süt ürünleri, sadece çocukluk dönemi için gerekli bir besin maddesi olmayıp, her yaşta belli miktarlarda mutlaka alınması gereken bir besindir. Sütü tüketmenin yaşı yoktur. Süt tüketimi her yaşta gereklidir. Kaldı ki yapılan bilimsel araştırmalara göre de sağlık açısından her bireyin günde ortalama 2 su bardağı süt tüketmesi gerekiyor. Ayrıca uzmanlar sağlık açısından riskli olan haller dışında herkesin süt içmesini öneriyor” dedi. 

“SÜTÜ YETERİNCE TÜKETMİYORUZ” 
Sütün önemli bir besin kaynağı olmasına karşın Türkiye’de yeterince tüketilmediğinin altını çizen Korkuteli Süt Üreticileri Kooperatifi Başkanı Fahrettin Kır, “Türkiye süt üretiminde dünyanın ilk on ülkesinden birisi konumunda. Tüketimde ise Avrupa ülkelerinin çok gerisindeyiz. Gelişmiş ülkelerde kişi başına yıllık süt tüketimi ortalama 100 litre iken, ülkemizde bu rakam ortalama 25 litre civarında. Rakamlar da gösteriyor ki Türkiye’de süt tüketiminin arttırılması için politikalar geliştirilmelidir” diye konuştu. 
Türkiye’de üretilen sütün yüzde 70’inin seyyar esnaf tarafından doğrudan tüketiciye çiğ süt olarak ulaştırıldığını belirten Korkuteli Süt Üreticileri Kooperatifi Başkanı Fahrettin Kır, “Sokakta satılan sütler daha taze ve besin değeri yüksek olmasına rağmen vatandaşlarımız tarafından yeterince tüketilmiyor. Bunun da en büyük nedeni karteller tarafından yürütülen algı operasyonları. Sokakta satılan sütle ilgili karteller tarafından yürütülen karalama kampanyaları vatandaşlarımızın kafasında soru işareti oluşmasına neden oluyor” şeklinde konuştu. 

“SÜT ÜRETİCİSİ DESTEKLENMELİ” 
Süt tüketiminin arttırılması kadar hayvancılığın da desteklenmesi gerektiğinin altını çizen Korkuteli Süt Üreticileri Kooperatifi Başkanı Fahrettin Kır, “Geçtiğimiz Mart ayında yapılan bir araştırmaya göre Türkiye'nin süt üretimi önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18,5 oranında azaldı. Bu durumda gösteriyor ki artan girdi maliyetleri karşısında zarar eden üretici üretimden çekiliyor. Yüksek yem fiyatları, düşük süt fiyatı, pazarlama, tüketim azlığı, açıkta satılan sütlere gereken ilgi ve güvenin gösterilmemesini süt üretimindeki gerilemenin başlıca nedenleri arasında sayabiliriz. Hayvancılıkta kullanılan yemin ana maddesi olan arpa, mısır, buğday gibi ürünlerin fiyatları yükselince, yem fiyatları da artıyor. Bu yükseliş, sütün maliyetine doğrudan etki yapıyor. Entegre tesislerde süt üretimi gerçekleştiren büyük firmalara destek verilirken, yerel bazda kendi imkanlarıyla hayvancılık yapan köylülerimiz ise desteklerden yeterince pay alamıyor. Bu durum üreticimizi de, satıcımızı da sıkıntıya düşürüyor. Sürdürülebilir hayvancılık için mutlak suretle küçük devlet desteklerinin tabana yayılması gerekiyor”
Sağlıklı nesillerin yetişmesi için süt tüketiminin mutlaka arttırılması gerektiğinin de altını çizen Başkan Kır, süte ve sütün kaynağı olan hayvancılığa gereken önemin gösterilmesinin milli bir görev olduğunu ifade etti. 

 
 

 

 

 

Verem Hastalığına Dikkat Edin!
Korkuteli İlçe Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Oya Dirican, verem hastalığı ve tedavi yön...
8.02.2020 (0)
Öğrencilere gıda güvenliği ve Hijyen eğitimi
Korkuteli Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü, Yarıyıl tatilinin bitmesiyle ilçemiz ok...
8.02.2020 (0)
“BALIK TÜKETİN” UYARISI
Korkuteli İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, yazılı bir açıklama yaparak, ilçemizde ...
7.01.2020 (0)
Korkuteli Devlet Hastanesi, 2019 Yılında Rekor Kır
Korkuteli Devlet Hastanesinin 2019 yılında 11 ayda sunduğu hizmetler bir önceki ...
25.12.2019 (0)
Sağlıklı Nesiller, Sağlıklı Gelecek için Anne Sütü
1-7 Ekim Dünya Emzirme Haftasında Anne Sütünün önemini vurgulamak amacıyla Korku...
7.10.2019 (0)
Besin Zehirlenmesi Şüphesi: 62 Öğrenci Hastaneye B
Korkuteli Müftülüğüne bağlı Merkez Erkek Kuran Kursunda kalan 62 öğrenci, besin ...
24.08.2019 (0)
Umut Rehabilitasyon Fizyoterapiyle Umut Saçıyor
Korkuteli Umut Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezi ilçenin takdirini kazanmaya...
22.08.2019 (0)
Dahiliye Uzmanı Yazıcı, Göreve Başladı
Elmalı Devlet Hastanesinden Korkuteli Devlet Hastanesine ataması yapılan Dahiliy...
27.07.2019 (0)
Büyükşehir’den Midye Operasyonu
Merdiven Altı Üretilen 1860 Kg Midyeye El Konuldu ...
12.07.2019 (0)
Kan Bağışı Başladı
Türk Kızılay’ı Batı Akdeniz Bölge kan Merkezi, “Kan Bağışı” kampanyası çerçeves...
9.07.2019 (0)