Foto Galeri WebTV

9 Ağustos 2019 Cuma  11:35
Faiz Düştü, Konut Hızlandı
Merkez bankasının faiz indirim kararı ardından, kamu bankaları başta olmak üzere birçok bankadan konut kredisi faiz oranlarında çok ciddi bir indirim yapılıp, en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 0
 Paylaş
QR Kodu
 

ADEM DURMAZ

Korkuteli İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Şevket Büyükemir, “Konut satın almak için en uygun zaman dilimindeyiz dedi. Yaşanan ekonomik krizden dolayı ertelenen konut talebi,  konut kredilerinin 0,99 seviyesine inmesi ile çifte fırsata dönüşmüş durumdadır. Birincisi,  konut fiyatlarının en düşük seyrettiği dönemdeyiz. İkincisi,  konut kredilerinin 0,99 a inmesidir. Bu fırsatların ikisi her zaman aynı anda gelmez. Konut ihtiyacı olan vatandaşlarımız elini çabuk tutarak, konut fiyatları yükselmeden konutlarını almalarını tavsiye ediyorum” dedi.

İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Şevket Büyükemir, “örneğin 100 bin TL x 120 ay vade için indirimden önce;  % 1.50 oran ile aylık 1,802 TL ödeme, toplamda 216 bin                                                                                                                                                                     indirimden sonra; % 0.99 oran ile aylık  1,428  TL  ödeme, toplamda  171 bin TL  geri ödemesi olacaktır. Dolayısıyla 45 bin TL vatandaşın cebinde kalacaktır. Bu oranlar 2. el konutlar içinde aynen geçerlidir.

Son yıllarda yüksek seyreden konut kredi faizleri, vatandaşın alım gücünü kırmış,  konut sektörü, satışlarda yaşanan gerilemeyle birlikte sıkıntılı sürece girmişti.  Yaşanan ekonomik krizden dolayı konut fiyatları maliyetine hatta maliyetinin altında satılmaktaydı.

Nihayet iş dünyası tarafından ümitle beklenen indirim geldi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının faizleri 4.25 baz puan indirmesinin ardından kamu bankaları Ziraat bank, Halk bank ve Vakıf bank 500 bin TL ye kadar ve 180 aya kadar vadeli konut kredilerini  0.99 a indirmiştir.  Bu indirim Konuta olan talebi arttıracak,  emlak sektörünü hareketlendirecektir. Özel bankaların da bu harekete katılmasıyla birlikte,  konut sektörü en kazançlı yatırım araçları haline gelecektir.

Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden olan inşaat sektörü, direk olarak yaklaşık 200,  dolaylı olarak 400  iş kolunu harekete geçiren, binlerce istihdam sağlayan ve ülkenin büyüme oranlarını doğrudan etkileyen konut sektörü de, yeniden katma değer üretmeye başlayacak ve ülkemiz genelinde hem kendi sektörünü hem de diğer sektörleri tekrar beklenen canlılığa kavuşturacaktır.

Amerika merkez bankası FED, yılsonuna kadar yapacağı iki toplantıda büyük ihtimalle faizlerde indirim kararı alması bekleniyor.  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz indirimine devam etme sinyalleri verdi ve bir yandan da döviz rezervlerini arttırıyor. Dolayısıyla faizler düşme trendine girdi.  Döviz de de ibre aşağı yönlü devam ediyor. Artık günümüzde dövizin yatırım aracı olma ihtimali azalırken, önümüzdeki dönemlerde yatırımın parlayan yıldızı emlak sektörü olacaktır. dedi

 

 

 
 

 

 

 

Sancaktar, “Birlik Ve Beraberliğimizi Mübarek
Sancaktar, “Birlik Ve Beraberliğimizi Mübarek Günler Vesilesi İle Daha Da Güçlen...
25.02.2020 (0)
Yıldırım’a, Yanıksı Dondurma Ve Sıcak Salep
Ak Parti Korkuteli 7’inci Olağan Kongresine katılan son Başbakan Binali Yıldırım...
25.02.2020 (0)
112 Acil Çağrı Merkezi Tanıtımı Okullarda Devam Et
Antalya Valiliğince il merkezi ve tüm ilçelerde ‘Acil Durumda Tek Numara’ slogan...
22.02.2020 (0)
Çiftçilerle, 2020 Yılı TARSİM Bilgilendirme Toplan
Korkuteli İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Tarsim bölge müdürlüğü tarafından 20...
21.02.2020 (0)
Trafik Dedektifleri Projesi
“Trafik Dedektifleri Projesi” ile Çocuklara Eğitim Verildi ...
21.02.2020 (0)
Üreticiden İtiraf: Karyağdı Armudunun Tadını Bozdu
Korkuteli’nde coğrafi işaretli üretimi yapılan ‘karyağdı armudu’, bu yıl yüzde 2...
19.02.2020 (0)
Jandarma’dan Hırsızlık Ve Telefon Dolandırıcılığı
Korkuteli İlçe Jandarma Komutanlığına bağlı trafik timleri Kırkpınar ve Sülekler...
19.02.2020 (0)
Bir Aradayız, İdlib’in Yanındayız
İdlib’e Destek İçin “Bir Aradayız İdlib’in Yanındayız” İnsani Yardım Kampanyası ...
31.01.2020 (0)
Kaymakam Çimşit, Gazetecilerle Buluştu
Korkuteli ilçe Kaymakamı Ömer Çimşit, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü sebebiyle...
11.01.2020 (0)
İnce’den Gazetemize Ziyaret
Devlet Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdür yardımcısı Ayşenur Altınok İnce, ...
11.01.2020 (0)