Foto Galeri WebTV

13 Mart 2020 Cuma  11:01
Sağlık Müdürü Dirican’dan ‘Bilim Ve Teknoloji Haft
İlçe Sağlık Müdürlüğü, Bilim ve Teknoloji Haftası nedeniyle bir açıklama yaparak, zararlı boyuta ulaşan teknoloji kullanımları için anne ve babalara uyarılarda bulundu.
 Paylaş
QR Kodu
 

Korkuteli İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından 8-14 Mart Bilim ve Teknoloji Haftası nedeniyle bir açıklama yapıldı. İlçe Müdürü Uz Dr. Oya Dirican, “Bilişim teknolojileri ve internetin bilinçli, güvenli, etkin kullanımı yönünde toplumun farkındalığının, bilinç düzeyinin artırılmasını, aşırı, zararlı düzeyde kullananlara danışmanlık hizmeti verilmesini ve gerekli hallerde tıbbi yardıma erişmelerinin sağlanması amacıyla Davranışsal Bağımlılıkla Mücadele Programı yürütülmektedir. Bu doğrultuda birinci basamakta bilişim teknolojilerinin aşırı, zararlı kullanımında çocuklara, gençlere ve yetişkinlere psikososyal destek ve danışmanlık hizmet sunulmaktadır.

Çağımızın Bağımlılığı İnternet, Günlük yaşantımızın bir parçası haline gelen internet çocuklarımızı, gençlerimizi daha çok etkilemektedir. Anneler ve Babalar olarak çok büyük sorumluluk altındayız. Özellikle 0-3 yaş çocukların gelişimi açısından önemli bir dönemdir.

Bu dönemde; Güvenli bağlanma ilişkisi, yeterlik duygusu, dil ve konuşma, sosyal beceri, iletişim, sosyal davranışlar, hayal gücü, yaratıcılık, zekâ gelişir. Doğumdan sonra ilk aylardan itibaren çocuğun televizyon, bilgisayar, tablet, telefon ekranlarıyla tanışması biyolojik, psikolojik ve sosyal açıdan gelişimini olumsuz etkiler. Çocukların temel ihtiyaçları karşılanmalıdır. Çocukla etkileşimde bulunulmalıdır. Çocukla beraber yapılan etkinlikler onun fiziksel, zihinsel, psikolojik ve sosyal açıdan gelişmesini destekler. Televizyon, bilgisayar, tablet, telefon gibi teknolojik cihazlarla erken yaşta tanışan, yaşına ve gelişimine uygun olmayan içeriklerle karşılaşan çocuklarda görülebilecek durumlar. Gelişme geriliği, psikomotor becerilerde yetersizlik, duyu organlarının koordinasyonunda yaşanan problemler, dil-konuşma gecikmeleri, obezite, göz sağlığında bozulma, uyku düzensizlikleri, dikkat problemleri, bilgiyi işleme yeteneğinde azalma, hayal gücünün ve yaratıcılığının gelişmemesi, davranış problemleri, hareketsizlikten kaynaklanan enerjiyi boşaltamama durumu nedeniyle çevreye karşı saldırgan olmak, sosyal uyumsuzluk yaşamak, iş birliği ve paylaşma becerilerinin gelişmemesi, ebeveyn-çocuk iletişiminde azalma olur. Çocuklar model alarak ve taklit ederek davranış geliştirir. Ebeveynler ve çocuğun çevresindeki yetişkinler teknolojik cihazları sadece ihtiyaç halinde kullanarak davranışlarıyla çocuklara örnek olmalıdır. Cep telefonlarını çocukların kolay ulaşabileceği yerlerde bulundurmayın. Sanal değil Sosyal Hayatta kal.

İNTERNETİ NASIL GÜVENLİ KULLANIRIZ

İnternette tanıştığın kişilere karşı dikkatli ol. Yeni arkadaşlar edinmek eğlenceli olabilir ancak bazıları kendileri hakkında yalan söyleyebilir. Kişisel bilgi ve şifrelerini başkalarına söyleme.

Böylece kötü niyetli kimselerden korunmuş olursun. Tanımadığın kişilerden gelen mesajları asla açma. Çünkü bunlar genellikle uygunsuz, virüslü ya da gereksiz şeyler içerir.

Önce düşün sonra paylaş. İnternet ortamında paylaştığın şeyleri bir daha silemezsin. Oyun oynayacağın zamanı ve ders çalışacağın zamanı iyi planla. İnternetin zamanını çalmasına izin verme.

Zarife Harmancı

 
 

 

 

 

Zabıtadan “Evde Kal” Mesajı
Korkuteli Belediyesi zabıta Müdürlüğü ekiplerince, yeni tip koronavirüs (Kovid-1...
31.03.2020 (0)
‘Bol bol kültür mantarı tüketelim’
Cumhuriyet Halk Partisi Korkuteli İlçe Başkanı Yıldıray Çıldır, uzmanların bu dö...
31.03.2020 (0)
Nisan Ayında Haftalığa Dönüyoruz
Basın İlan Kurumu'nun aldığı karar sonrasında Korkuteli’nde yayın yapan Korkutel...
31.03.2020 (0)
Aile İçi Ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Birimi
Korkuteli İlçe Emniyet Müdürlüğü bünyesinde ‘Aile İçi ve Kadına Şiddet Büro Amir...
16.03.2020 (0)
Korkuteli Yurt Müdürlüğü, İstiklal Marşı’nın 99’un
Korkuteli Yurt Müdürlüğü, İstiklal Marşı’nın 99’uncu Yılı Kutlandı ...
13.03.2020 (0)
Sağlık Müdürü Dirican’dan ‘Bilim Ve Teknoloji Haft
İlçe Sağlık Müdürlüğü, Bilim ve Teknoloji Haftası nedeniyle bir açıklama yaparak...
13.03.2020 (0)
Eğitim Bir Sen’den Ek Ders Adaletsizliğine Dilekçe
Eğitim-Bir-Sen olarak, aylık karşılığı ders yükünün tüm öğretmenler için asgari ...
13.03.2020 (0)
İstiklal Marşının Kabulü Ve Mehmet Akif Ersoy’u An
Korkuteli ilçesinde “12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulünün 99’uncu yılı ve Mehmet...
13.03.2020 (0)
“En Büyük Engel Sevgisizliktir”
Korkuteli Yurt Müdürlüğünün Üniversiteli Gençleri, Rehabilitasyon Merkezi İle Bi...
12.03.2020 (0)
Yeni Tip Koronavirüs Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Korkuteli Sağlık İlçe Müdürü Uzm. Dr. Oya Dirican, Koronavirüs ile ilgili broşür...
12.03.2020 (0)