Foto Galeri WebTV

6 Ağustos 2020 Perşembe  18:24
KORKUTELİ BELEDİYESİNDEN BİLGİLENDİRME
Korkuteli Belediyesi kendisine ait sosyal paylaşım sitesinden bilgilendirme yaptı.
 Paylaş
QR Kodu
 

KORKUTELİ BELEDİYESİNDEN BİLGİLENDİRME

Korkuteli Belediyesi kendisine ait sosyal paylaşım sitesinden bilgilendirme yaptı.

Yapılan bilgilendirmede, “Son dönemde, Belediyemizin iş ve işlemleriyle ilgili sosyal medyada, belediyemizin yetkisi dahilinde olmayan iş ve işlemlerin çarptırılarak, yanıltıcı ve Korkuteli Kamuoyunu Korkuteli Belediyesine karşı kışkırtıcı bir şekilde yer alan açıklamalara cevaben kamuoyuna aşağıdaki bilgilerin sunulması gerekli görülmüştür:

1. İlçemizin merkezinde toplamda 46 adet park olup, toplam alanları 132.592 m2’dir. Yine görev ve yetkimiz alanında bulunan 2500 adet ağacın, sabah saat 8:00 başlayarak saat 17:30 kadar 3 ekip ve 9 personel ile birlikte budama, çim biçimi ve bakımları düzenli olarak yapılmaktadır.

Ayrıca saat 19:30 başlayarak 2 ekip ve 1 arazözle ertesi günü saat 07:00 kadar, park ve bahçelerin tamamının sulama işlemleri yapılmaktadır.

2. Bahsi geçen konudaki parklarımızın hiçbirinde kuruyan ağaç bulunmamaktadır. Kamuoyuna sunulan ve kurumuş olarak nitelenen yerler, Kanal Korkuteli Projesi için alınan, Kanal Korkuteli projesine dikilip, hastalanan çalı gruplarını kurtarmak için götürüp diktiğimiz ve baktığımız fakat ne yazık ki kurtaramadığımız atıl çalı gruplarıdır.

3. Diğer taraftan, 5216 Büyükşehir Belediye Kanunu’nun 7.maddesinin “r” bendine göre dere ıslahları, büyükşehir belediyelerinin görev ve yetkileri arasında yer almaktadır.

Ayrıca, büyükşehir belediyelerinin bazı görevleri, ilçe belediyelerine devredilebilmekle birlikte, büyükşehirlere derelerin ıslahına ilişkin verilen bu görev, ilçe belediyelerine devri mümkün olanlar arasında da sayılmamıştır.

Bununla birlikte, 20/02/2010 tarihli, Akarsu ve Dere Yataklarının Islahı (2010/5) konulu Başbakanlık Genelgesinde ise dere ıslahına ilişkin aşağıdaki düzenlemeler yapılmıştır:

“1. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün (DSİ) görev, yetki ve sorumluluk alanı dahilindeki bütün akarsu ve dereler, havzaları bazında taşkın riski ve muhtemel taşkın zararları yönüyle değerlendirilerek, acil, kısa, orta ve uzun vadede ıslah edilmesi gerekli olanlar tespit edilecektir. Bu çerçevede hazırlanacak akarsu ve dere yatakları ıslah programı Çevre ve Orman Bakanlığının onayına sunulacaktır.

4. 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu gereği Büyükşehir Belediyesinin görev, yetki ve sorumluluğunda yürütülmesi gereken akarsu ve dere ıslahı işleri ile ilgili olarak, bunların planlama safhasında DSİ’nin uygun görüşü alınacaktır. Bahse konu işlerle ilgili her türlü etüt, proje ve inşaat çalışmaları, kontrollük hizmetleri ile işletme ve bakım faaliyetleri, DSİ görüşüne uygun olarak yürütülecektir.”

Yukarıda yer verilen mevzuat düzenlemeleri çerçevesinde, Belediyemizin, derelerin ıslahı konusunda yetkisi ve görevi bulunmamaktadır.

Görevimiz ve yetkimiz kapsamında olmayan bir faaliyetin yerine getirilmesi ile denetimde kamu zararı olarak mali, görevi kötüye kullanma fiili ile cezai sorumluluk riskinin bulunduğu açıktır.

5.Belediyemiz hizmetleri sadece yazlıkçı olarak nitelendirilen vatandaşlarımıza yönelik olmayıp, 52 adedi köyden dönüşen toplamda 58 mahallemizde yaşayan 60 bine yakın vatandaşımıza hizmet vermekteyiz.

Görevi devraldıktan sonra ilk 7 ayda, köyden mahalleye dönüşen 52 köyümüzün, 27 tanesinde birebir çalışma yapılmıştır. Kış aylarında iklim şartlarından dolayı Toplam Çözüm ekibi diğer projelerde istihdam edilmiştir. 11 Mart itibariyle başlayan Pandemi sürecinde de hastalığın yayılmasının önüne geçilmesi amacıyla; Belediye Başkanımızın talimatıyla, Toplam Çözüm Ekibi çalışmalarına verilen ara devam ettirilmiştir. 28. İmecik Köyünde çalışmalar durdurularak, taahhüt edilen projelerden Arasta Projesi hariç önümüzdeki günlerde açılışını yapacağımız Seyir Park dahil diğer tüm projelerin tamamlanması sağlanmıştır. Toplam Çözüm Ekibi 10 Ağustos Pazartesi günü 28. Köyümüz olan İmecik’ten çalışmalarına başlayacak olup, her sene aynı kura sırası ile düzenli olarak mahallelerimizin eksiklerini gidermeye devam edecektir.

Korkuteli Belediyesi olarak yaptığımız hizmetlerde ; Hiçbir vatandaşımızı göz ardı etmeden yazlıkçı, kışlıkçı, köy veya ilçe merkezin deki mahalleler olarak ayırmadan ötekileştirmeden, zengin fakir ayırt etmeksizin adalet, hukuk, kanun ve nizamlar çerçevesinde hizmetlerimize aynı kararlılık devam etmekteyiz.

Korkuteli Belediyesi olarak proje yatırımları, kurumsallaşma ve sosyal belediyecilik hedefleri kısa, orta ve uzun vadeli olarak planlanmış olup, bu plana uygun şekilde bugüne kadar yapılmış, bugünden sonrada planlamaya uygun olarak yapılmaya devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 
 

 

 

 

MHP’de Kongre Heyecanı
MHP Korkuteli İlçe Teşkilatı Cumartesi Günü Kongre Yapacak. ...
23.09.2020 (0)
KARYAĞDI ARMUDU TARLA GÜNÜ YAPILACAK
Korkuteli Belediye meclis üyesi ve KORTAŞ soğuk hava deposu sahibi Ogün Taş, 1 E...
22.09.2020 (0)
Kızılaliler Gölet’inde İnceleme
Devlet Su işleri 13.(Antalya) Bölge Müdürü Hayrullah Coşkun, Şube Müdürleri Güld...
22.09.2020 (0)
KÖSE VE SANCAKTAR, ŞEHİT AİLESİNİ ZİYARET ETTİ
AK Parti Antalya Milletvekili ve MKYK üyesi Mustafa Köse ve Ak Parti İlçe Başkan...
22.09.2020 (0)
Tak, Okula Başlayan Minik Öğrencileri Ziyaret Etti
Korkuteli İlçe Milli Eğitim Müdürü Akif Tak, İlköğretim Haftası kapsamında Nadid...
22.09.2020 (0)
Korkuteli’nde Gaziler Günü Kutlandı
19 Eylül Gaziler günü dolayısıyla Korkuteli’nde sade bir tören ile kutlandı. Şeh...
21.09.2020 (0)
ÜLKÜ OCAKLARINDAN ZİYARET
Korkuteli Ülkü Ocakları Başkanı İsmail Nişancı ve Yönetim Kurulu üyeleri, 33’ünc...
21.09.2020 (0)
Mahalleler Kameralar İle İzlenecek
Antalya Valiliği Yatırım İzleme Ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından Korkuteli’...
21.09.2020 (0)
DİREKSİYON SINAVI GERÇEKLEŞTİ
Korkuteli’nde sürücü adayları, ehliyet alabilmek için direksiyon başına geçti. A...
21.09.2020 (0)
Özel Umut, Aşure Dağıttı
“Hayat Paylaştıkça Güzel” ...
19.09.2020 (0)