Foto Galeri WebTV

22 Eylül 2020 Salı  08:24
KARYAĞDI ARMUDU TARLA GÜNÜ YAPILACAK
Korkuteli Belediye meclis üyesi ve KORTAŞ soğuk hava deposu sahibi Ogün Taş, 1 Ekim’de gerçekleşecek olan Karyağdı armudu hasadı öncesinde ilçede Karyağdı armudu tarla günü yapılması için Korkuteli Ka
 Paylaş
QR Kodu
 

Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan Coğrafi işaret alan ve Korkuteli’nin en büyük üretimi yapılan Karyağdı armudu hasadı öncesinde Tarla günü yapılacak.

Geçtiğimiz gün Korkuteli Kaymakamı Ömer Çimşit ile bir araya gelen Korkuteli Belediye meclis üyesi ve KORTAŞ soğuk hava deposu sahibi Ogün Taş, ilçede ilk defa bir Karyağdı armudu tarla günü yapılması konusunda destek istedi.

Korkuteli Kaymakamı Ömer Çimşit, Bu konuda Valimiz Ersin Yazıcı ile görüşerek onu da davet ederek bir tarla günü yapalım. Bu konuda ilk olarak Karyağdı armudunu Valimiz Ersin Yazıcı’ya götürelim ve onunda katılımıyla böyle bir etkinlik yapalım” dedi.

Korkuteli Belediye meclis üyesi ve KORTAŞ soğuk hava deposu sahibi Ogün Taş, “Korkuteli, mantarın başkenti olduğu kadar armudun da başkenti durumunda. Karyağdı armudu burada yetişiyor ve bu yöreye ait ve patentini de aldık.Karyağdı armudu ilçemizin 9 mahallesinde üretim yapmakta. Toplum yapısı ve havası karyağdı armudunun yetişmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Onun için Aroması, kalitesi ve verim yüksekliği buna bağlıdır. 35 Bin dekar alanın yüzde 75’i sulanabilen durumdadır. Sulama sisteminin yenilenmesiyle armut yetiştiriciliği daha da önem kazandı. Bu nedenden dolayı 9 mahallemiz coğrafi işaret alan ve yöremize ait armut için tarla günü yapılmasını bizler için bir onurdur. Tarım arazisi genişliği bakımından Antalya’nın en büyük ilçesi olan Korkuteli, il genelinde üretilen armudun yüzde 94’ne sahip. Lezzeti ve dayanıklılığıyla bilinen karyağdı armudunun asıl üretim yeri Korkuteli. Karyağdı armudu Korkuteli’nin Esenyurt, Bayat, İmrahor, Tatköy ve Yazır mahallerinde yetişiyor. Korkuteli’nin diğer köylerinde bilinen lezzetinde yetiştirmek mümkün değil. Bu lezzeti sağlayan, bölgenin florasıdır. Bu köylerin yüzde 80'inin geçim kaynağı karyağdı armududur” dedi.

Adem Durmaz

 
 

 

 

 

Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Çivitçi oldu
Tülay Yıldız’dan boşalan AK Parti Kadın Kolları Başkanlığı koltuğunu Havva Nur Ç...
30.10.2020 (0)
Kara ve ekibi mazbatasını aldı
Hafta sonu gerçekleşen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Korkuteli Olağanüstü Kongre...
28.10.2020 (0)
Çıldır’ın acı günü
Cumhuriyet Halk Partisi eski İlçe Başkanı Yıldıray Çıldır, babasını kaybetmenin ...
28.10.2020 (0)
Yapılmışev’e Hayırlı Olsun Ziyareti
Tunç Ve Atalay’dan Yapılmışev’e Hayırlı Olsun Ziyareti ...
28.10.2020 (0)
Çimşit’ten Yapılmışev’e Hayırlı Olsun Ziyaret’i
Korkuteli İlçe Kaymakamı Ömer Çimşit, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Milliyetçi...
28.10.2020 (0)
KORKUTELİ CHP’ “KARA” DEDİ
SANDIKTAN ŞEYHALİ KARA ÇIKTI ...
26.10.2020 (0)
‘Üreten kesimin sıkıntılarını var’
Saadet Partisi Korkuteli İlçe Başkanı Yusuf Sarıcalar ve yönetimi ilçede kamu ku...
26.10.2020 (0)
Tülay Yıldız’ın kızı sözlendi
Ak Parti Korkuteli Kadın Kolları Başkanı Tülay Yıldız’ın kızı Ayşenur Yıldız geç...
26.10.2020 (0)
AK PATİDE YENİ 1 ÜYE, YENİ 1 FİDAN
AK PATİDE YENİ 1 ÜYE, YENİ 1 FİDAN ...
26.10.2020 (0)
CHP’de kongre zamanı
Cumhuriyet Halk Partisi olağanüstü ilçe kongresi bugün yapılacak. 2 adaylı bir y...
24.10.2020 (0)