Foto Galeri WebTV

28 Ekim 2020 Çarşamba  10:55
İLÇE MÜFTÜSÜ YAZICI’DAN MEVLİT KANDİLİ MESAJI
Korkuteli ilçe Selim Yazıcı, Mevlit Kandili ve Mevlid-i Nebi Haftası dolayısıyla mesaj yayınladı.
 Paylaş
QR Kodu
 

Korkuteli ilçe Selim Yazıcı, Mevlit Kandili ve Mevlid-i Nebi Haftası dolayısıyla mesaj yayınladı.

İlçe Müftüsü Selim Yazıcı mesajında şunlara yer verdi, “28 Ekim Çarşamba Günü sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın (s.a.s.) yeryüzüne teşriflerinin yıldönümüdür. O, Yüce Allah’ın insanlığa gönderdiği son peygamber ve bütün insanlığın rehberidir. Ahlaki değerleri ve erdemleri kaybeden insanlık, onun gelişiyle tekrar hak, hukuk, merhamet, güzel ahlak gibi değerlerle buluşmuştur. Peygamber Efendimizi hakkıyla tanımak; güzel ahlakı, kardeşliği, ahde vefayı, merhameti, dostluğu, cesareti, adaleti, erdemli davranışı, başkasının iyiliği için çalışmayı, Allah’a kulluğu, gerçek manada özgürlüğü anlamak demektir. Diyanet İşleri Başkanlığımız 2020 Yılı Mevlid-i Nebi Haftası temasını ‘Peygamberimiz ve Çocuk’ olarak belirlemiştir. Hz. Peygamber çocukları sevmiş onlara güvenmiş, dinlemiş ve değer vermiştir. Çocukların fiziken ve ruhen gelişimine, eğitim ve öğretimine büyük özen göstermiş ve bu hususta önemli talimatlar vermiştir. “Bir baba evladına iyi bir terbiyeden daha güzel bir miras bırakamaz” (Tirmizi, Birr, 33) buyurmuştur. Bizler de Hz. Peygamberin sünnetini günümüz dünyasıyla buluşturmayı, onun rahmet mesajlarını zihin ve gönüllere ulaştırmayı amaçlıyoruz. Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.), her konuda en güzel örnek olduğu gibi çocuklara karşı şefkati ve merhameti ile de tüm insanlığa örnek olmuştur. Çocuklarla ilişkilerimizde Hz. Peygamberi (s.a.s.) örnek almalı, kız-erkek ayırımı yapmadan onlara sevgi, şefkat ve merhametle muamele etmeliyiz ve onları geleceğe yönelik olarak aileden başlamak üzere en güzel şekilde eğitmeliyiz. Çocuklarımızın bizlere Allah’ın emaneti olduğunu ve onların geleceğimiz olduğunu da asla unutmamalıyız.

Peygamberimiz cehalet ve zulmün hakim olduğu, insanların bedenen ve zihnen köleleştirildiği, sosyal düzenin bozulduğu, umutların yitirildiği bir çağda dünyaya bir güneş gibi doğmuştur. O’nun doğumu inananlar açısından doğruluk, adalet, merhamet temelinde şekillenmiş ilkeli bir yaşam tarzının, ahlaki bir dönüşümün ve anlayışın hakim kılınması anlamına gelmektedir.

Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’de Hz. Muhammed (S.A.V.)’ın hayatı ‘en güzel örnek’ olarak takdim edilmektedir. Hz. Muhammed (S.A.S)’in tebliğ ettiği hakikatler arasında zulüm, şiddet, savaş, kan ve gözyaşı gibi insan onurunu zedeleyen hiç bir öğreti yer almaz. Bu nedenle insan onurunu zedeleyen, toplumsal hayatımızı olumsuz yönde etkileyen aile içi sorunlar, kadına yönelik şiddet ve kadınların maruz kaldığı ayrımcılık, insan haklarına yönelik tecavüzler, çevreye karşı ilgisizlik, kötü ve zararlı alışkanlıklar gibi ortak duyarlılık gerektiren sosyal sorunlarla mücadele, her inanan için temel dini görevlerden kabul edilir. Bu kabul Müslümanlar olarak bizleri coğrafyası, etnisitesi, inancı ne olursa olsun zulmün karşısında durmaya, mazlumun yanında yer almaya konumlandırmaktadır. Bugün de dünyanın çeşitli noktalarında vicdanlarımızı sızlatan, insanlığımızdan utandıracak hadiseler meydana gelmekte, dünya, birbirine düşmanlaştırılmış guruplardan oluşan bir yer haline getirilmeye çalışılmaktadır. En vahşi yöntemlerle masum insanlar, kadınlar ve çocuklar katledilmekte, tecavüze uğramakta, evinden yurdundan edilmektedir. Çaresizce izlediğimiz içimizi acıtan bu olaylar, Hz. Muhammed (S.A.V)’ın huzur, mutluluk ve güven yüklü evrensel ilkelerine ne denli muhtaç olduğumuzu yeniden idrak etmemize vesile olmaktadır. Bu sebeple Mevlit Kandilini sadece Müslümanlara değil, tüm insanlığa yapılan yeni bir kurtuluş çağrısı olarak görmeli ve bu bilinçle idrak etmeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle halkımızın, milletimizin ve tüm Müslümanların Mevlit Kandilini kutlar, dünyada cereyan eden üzücü olayların son bulmasını, bütün insanlığa huzur getirmesini Cenabı Hak’tan niyaz ederim.”

 
 

 

 

 

TRAFİK KURALLARINI İHLAL EDEN SÜRÜCÜLERE HAVADAN
TRAFİK KURALLARINI İHLAL EDEN SÜRÜCÜLERE HAVADAN CEZA ...
20.11.2020 (0)
“KÖYÜMDE YAŞAMAK İÇİN BİR ‘SÜRÜ’ NEDENİM VAR’
“KÖYÜMDE YAŞAMAK İÇİN BİR ‘SÜRÜ’ NEDENİM VAR’ PROJESİ BAŞLADI ...
20.11.2020 (0)
İL MÜFTÜSÜ ARTAN, PERSONEL MUTAT TOPLANTISINDA
İl Müftüsü Osman Artan, Korkuteli İlçe Müftülüğünce yapılan Personel Mutad topla...
20.11.2020 (0)
UZUNOLUK MAHALLE HALKINDAN KAN BAĞIŞI
Türk Kızılay’ı Batı Akdeniz Bölge kanMerkezi, 3,5 ay sonra geldiği “Kan Bağışı” ...
20.11.2020 (0)
KORKUTELİ MÜFTÜLÜĞÜ, YETİM VE ÖKSÜZLERİ GEZDİRDİ
Korkuteli Müftülüğü, ilçedeki yetim ve öksüz çocukları aileleri ile birlikte sey...
20.11.2020 (0)
MÜFTÜ YAZICI, MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ TAK’I ZİYARET ET
Korkuteli İlçe Müftüsü Selim Yazıcı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Akif Tak’ı ziyaret...
19.11.2020 (0)
KORONAVİRÜS YENİ TEDBİRLER
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Hafta sonları tedarik ve üretim zincirleri ...
19.11.2020 (0)
JANDARMA,DENETİMLERİNE DEVAM EDİYOR
JANDARMA, COVİD-19 SALGINI TEDBİRLERİ KAPSAMINDA MAHALLELERDE DENETİMLERİNE DEVA...
19.11.2020 (0)
İL MÜFTÜSÜ ARTAN, ŞEHZADE KORKUT CAMİİSİNİ GEZDİ
Korkuteli’nde Alaaddin Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından yaptırılan Şe...
19.11.2020 (0)
Jandarma’dan Kızılay’a Kan Bağışı
Korkuteli İlçe Jandarma Komutanlığında görevli rütbeli personel, erbaş ve erler ...
19.11.2020 (0)