Telefon
WhatsApp
BİLİMLERİN DİLİNDEN YARATILIŞI VE YARATICIYI ANLAMA

Konferans salonunda öğrencilere hitap eden Prof. Dr. Adem Tatlı, “ilimler, Allah’ın kâinattaki eserlerini inceleme san’atıdır” dedi.

Tatlı, Bilimler kâinattaki varlıkları inceler. Onların yapılarını, mahiyetlerini, davranışlarını tespit ve tefsir eder, açıklar. Kâinat veya evren aslında bir kitap gibidir. Bundan dolayı ona kâinat kitabı da denir. Bu kâinat kitabı Allah’ın kudret sıfatının eseridir. Kelâm sıfatının eseri de Kur’an-ı kerim’dir. Yani her iki kitap da Allah’ındır. Kur’an kâinat kitabının bir nevi tefsiridir. Bütün ilimlerin, bütün fenlerin hakikati, Cenâb-ı Hakk’ın bir isminin tecellisine bakar, o isme bağlıdır, o isme dayanır, o isme aynadır. İlimlerde ve fenlerde ne kadar terakki edilse, ne kadar güzellikler ortaya konulsa, dayandığı ismin, güzelliğini, şerefini göstermiş olur. Her bir varlık, belirli bir ölçü, nizam ve intizam içerisinde, bir gaye ve fayda gözetilerek yaratılmış olmasıyla Alîm ve Hakîm olan Yaratıcısını bize anlatmaktadır. Aynı şekilde mühendislik ve geometri de, Adl ve Mukaddir isimlerini bize okutmaktadır.

Aslında bilimin ve İslâm dininin birbiriyle çelişen hakikatleri yoktur. Bilimle din, akılla vahiy arasındaki kavga, İslâm medeniyetinin kavgası değildir.

Kâinattaki her bir varlık bize Yaratıcısını tanıtmaktadır. Dolayısıyla bir kimse kâinattaki varlıklar hakkında ne kadar bilgi sahibi ise Marifetullahda, yani Allah’ı bilmede de o kadar terakki edecektir. İşte Yunus Emre de okumadan maksadın Allah’ı bilmek olduğunu, şayet okunan bu ilimler Allah’ı bildirmiyorsa, o ilmin kuru bir emek manasına geldiğini veciz bir şekilde şöyle dile getirmiştir:

İlim ilim bilmektir, İlim kendin bilmektir. Sen kendini bilmezsen, Ya nice okumaktır.           

Okumaktan mana ne,             Kişi Hakk’ı bilmektir, Çün okudun bilmezsin, Ha bir kuru emektir” dedi.

Tatlı, Fizikten matematiği, biyolojiden kimyaya, felsefeden ilâhiyata kadar her bilim dalında mütehassıs onlarca bilim insanın bilimlerin kendi dillerinden yaratıcısını anlattığı bilimlerin dilinden yaratılış ve popüler bilim serisi kitapları, Korkuteli Şehit Yasin Naci Ağaroğlu Proje İmam Hatip Lisesi Kütüphanesi’nde sizleri beklemektedir” dedi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Akif Tak’ın da katıldığı kariyer günü programı sonrası İlçe Milli eğitim Müdürü Akif Tak,  Prof. Dr. Adem Tatlı’ya buket takdim etti.

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!